Mobil uygulama, web sitelerinizin veya projelerinizin mobil cihazlar üzerinde Android veya IOS uygulama marketlerinden indirilip kullanılabilirliğini sağlamaktadır. Mobil uygulamalar projeler ve ürün satışları için uygun platformlardan biri olarak bilinmektedir. Mobil uygulamalar ile kullanıcılara sahip oldukları mobil cihazlar ve tabletler üzerinden kolayca ulaşabilmenizi, kullanıcılar ile sürekli iletişim halinde olmanızı sağlamaktadır. Kurumsal firmalar için mobil uygulamalar marka kalitesini ve kullanıcı erişilebilirliğini göstermektedir. İnternet üzerinden aktif olarak bir ürün satmıyor, sadece kurumsal içerik paylaşıyorsanız mobil uygulamalar sizler içinde kullanıcılara kolayca ulaşabilmenin bir yolu olabilir. Bir izmir web ajansı olarak mobil uygulama kullanarak, kullanıcılar ile etkileşime geçebilir, blog paylaşımlarımızı veya kampanyalarımızı uygulamamızdan bildirebiliriz ayrıca mobil uygulamaindirmelerini takip ederek potansiyel müşterilerimizi tahmin edebiliriz.

Mobil uygulama kullanan bir e-ticaret firmasının avantajları bu saydıklarımızdan ibarettir. Mobil uygulama her sektör için kullanıcıyı hedefler ve marka bilinirliğini arttırır. E-ticaret firmaları mobil uygulamaları ile kullanıcılara mobil cihazlarından erişebilir böylece satışlarında doğrusal artış gözlemleyebilir. Türkiye üzerinde 48 Milyon internet kullanıcısı bulunmakta ve bu internet kullanıcılarının 42 Milyonu mobil cihazlardan internete girmeyi tercih ediyor. 80 Milyon nüfusa sahip ülkemizde %50 civarında bir mobil cihaz kullanıcısı bulunmakta bu denli yoğun kullanıma müsait mobil cihazlarda  uygulama geliştirerek erişebileceğiniz kullanıcı sayısı daha fazladır.

Ülkemizde Mobil Cihaz Kullanımı

2017 araştırmalarına göre Türkiye de 42 Milyon mobil cihaz kullanıcısı bulunmakta ve bu kullanıcılar Android veya IOSmarketlerinden uygulama indirmeye meyilli olarak bilinmekte ayrıca yine aynı kullanıcılar mobil cihazlarında bulunan tarayıcılar ile internet üzerinde aramalar gerçekleştirmekte. Bu denli büyük bir pazara hitap eden mobil uygulama geliştirme uzmanları, bu pazarda mobil uygulama kullanmanın önemini birçok defa dile getirmektedir.

42 Milyon mobil cihaz kullanıcısı internette ne gibi aktivitelerde bulunuyor ;

– 6 Milyon kullanıcı mobil cihazların sosyal medya hesaplarını takip etmekte,

– Mobil cihaz kullanıcıları günde ortalama 2 saatini sosyal medya hesaplarına ayırıyor.

– Mobil cihaz kullanıcılarının %70 i mobil uygulamalardan satın alım gerçekleştirmekte.

– Ülkemizde mobil cihaz kullanıcıları uygulama olarak ençok Youtube üzerinde vakit geçirmekte.

– Ülkemizde mobil cihaz kullanıcıları ençok Facebook sosyal medya platformunda vakit geçiriyor.

Elde edilen verilere göre mobil uygulama kullanıcıları daha çok sosyal medya hesapları kullanmaktadır ancak kullanıcıların %70 i mobil uygulamalar üzerinden satın alım gerçekleştirmektedir. Bu şekilde mobil uygulamaplatformalarında( Google Play Studio, AppStore) yayınlacak bir uygulamanız sizlere kullanıcı etkileşimi ile birlikte satış ve gelir elde etme imkanları da sağlayabilmektedir.

Mobil Uygulama Geliştirme

Mobil uygulama geliştirme, profesyonel hizmet alındığı takdirde faydalı sonuçlara ulaşılabilecek bir yazılım sektörü faktörüdür. Mobil uygulama geliştiricileri birçok alanda kendi aralarında ayrılırlar.

Cross Platform Uygulamalar: Bu uygulama geliştirme alanında, belirli sağlayıcılar ile tek bir dil kullanılarak birçok uygulama tasarımı çıkarmaya yaramaktadır. C# dilinde veya HTML5 kullanarak uygulama geliştirip Anroid ve IOS platformlarında yayınlayabilirsiniz.

Cross Platform Uygulama Avantajları;

– Anlık Güncellemeler

– Hızlı Geliştirme

Native Uygulamalar: Mobil cihazlarınızda kullanıma açık doğal uygulamalardır. Doğal uygulama denmesinin sebebi mobil cihazların tüm özelliklerine erişebilecek dilde (JavaScript, Objective-C) yazılmasından kaynaklıdır.

Native Uygulama Avantajları;

– Zengin Kullanıcı Deneyimi

– Özel Platform

– Mobil uygulamalar için en doğru yol

Hybrid Uygulamalar: Tek bir dil kullanmadan, JavaScript, CSS3 ve HTML5 harmanlandırılarak herhangi bir araca ihtiyaç duymaksızın programlana bilen mobil uygulamalara denir.

Hybrid Uygualama Avantajları;

– Cihaz Yeteneklerinden Yararlanma

– Çoklu Platformlar

– Canlı Uygulama Deneyimi

Bu mobil uygulama geliştirme çeşitlerine göre hangisini kullanmak daha doğru diye sorabilirsiniz ancak bu şekilde geliştirilen mobil uygulamaların hepsi kendi alanında en doğru programlama şekli kullanılarak geliştirilmiştir. Varien Digital olarak projelerinizi ve web sitelerini mobil uygulamalar halinde geliştirebilmekteyiz.